Порох треба тримати сухим: як допит президента перетворили в пошук грудей
Владислав Красінський, 21.02.18, INSIDER
У середу 21 лютого президент Петро Порошенко мав дати свідчення у справі про державну зраду свого попередника Віктора Януковича. В неділю на відкриттю виставки присвяченій пам`яті Небесної Сотні він заявив, що вперше в українській історії візьме участь в судовому процесі.
“Безпрецедентно, коли президент особисто це робить, але це справа кожного з нас. Ми повинні пройти процедурно складний шлях для того, щоб у вбивць не було ніяких зачіпок в європейських судах. Підкреслюю, злочини Майдану не мають терміну давності”, – сказав глава держави.
Він був останнім свідком сторони обвинувачення, однак фізично у суд так і не потрапив. Попри безпрецедентні заходи безпеки та навіть огляд журналісток на предмет приналежності до руху Femen, гарант давав свідчення через відеозв’язок.
Як Оболонський суд готувався приймати президента та що він розповів про держзраду свого попередника, слідкував INSIDER.
фото Ірини Ромалійської
Розгляд цієї справи проходить в Оболонському районному суді столиці. Напередодні співробітники Управління державної охорони провели “зачистку” прилеглої території.
Барист із кавомашин та навіть деяких продавців із навколишніх магазинів попередили, що краще взяти в середу вихідний. Наскільки сильними були аргументи силовиків невідомо, проте кави зранку в околицях суду і справді було випити ніде.
Журналісти, які почали займати чергу, аби потрапити на засідання, із самого ранку, цьому факту геть не зраділи, проте це був тільки початок їх поневірянь.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, вочевидь, передумав виконувати свою погрозу зняти охорону із судів, тому цього дня Оболонський райсуд був оточений щільним кільцем нацгвардійців та поліцейських.
Для того, щоби потрапити до зали засідань, потрібно було пройти три кордони охорони із двома рамками-металодетекторами та оглядом особистих речей. В результаті пропускна спроможність впала до мінімуму і черга з журналістів та учасників інших судових процесів розтягнулася на сотню метрів.
Взірцем приємності та ввічливості силовиків в оточенні також було важко назвати. У кореспондента INSIDER відбувся приблизно наступний діалог із поліцейською на пропускному пункті.
— Скажіть, будь ласка, чи можу я тут пройти до суду?
— А шо тобі там нада?
— Працюю я там сьогодні, — показую журналістське посвідчення.
— Показуй, шо в тебе під курткою.
— Можете перестати мені “тикати”?
— Я тебе шо обідила?
— Покажіть ваше посвідчення та розпізнавальний жетон. Зараз ви порушуєте закон про Національну поліцію, — вже традиційно після цих слів та початку відеофіксації працівниця правоохоронного органу сховалася за спинами своїх колег.
Вимога “показати, що там під курткою” переросла у абсурдний скандал. Як виявилося, стосувалася вона передусім жінок-журналістів, особливо білявок. За оперативною інформацією силовиків, до суду намагалася потрапити активістка руху FEMEN.
Нещодавно одна із них із оголеними грудьми, на яких був напис “Порошенко, з‘ї***я з Балу” англійською мовою, вискочила перед президентом під час урочистого прийому у Відні. На цій підставі жінкам, які намагалися потрапити до Оболонського суду, довелося пройти через принизливі перевірки.
Деяких змушували просто розстібнути верхній одяг, показавши наявність під ним білизни, а інших відводили до туалету, де жінки-поліцейські проводили більш ретельний огляд. Альтернатива — дивитися трансляцію засідання на вулиці.
Врешті-решт, активістку таки вдалося вирахувати, проте поодинокі перевірки не припинилися і після цього. Особливого такту при цьому поліцейські, на спеціальні антисексистські тренінги для яких були витрачені бюджетні кошти, також не продемонстрували.
— Дівчина, стійте, розстібніть пальто.
— Навіщо?
— Мені потрібно вас оглянути.
— На предмет чого?
— На вас є одяг?
— Звісно є, мороз на вулиці!
— Покажіть!
— Ось! Світер!
— Добре.
— А чому чоловіків не оглядаєте?
— У жіночого роду є такий предмет як двоє цицьок.
Народний депутат Вікторія Сюмар після звернення журналістів вже повідомила, що з приводу цього інциденту буде проведене спеціальне засідання комітету парламенту з питань свободи слова.
Однак, відповідальності за подібні висловлювання та дії силовики все одно не понесуть, бо, як вже було сказано, більшість із них принципово не носять розпізнавальні жетони, за якими їх можна в подальшому ідентифікувати.
Зрештою, коли журналісти так потрапили до зали засідань, стало відомо, що першим прокуратура допитає колишнього посла України в Російській Федерації Володимира Єльченка. А от Петро Порошенко вирішив, що буде давати свідчення через відеозв’язок із Адміністрації Президента.
Відповідний лист зачитав військовий прокурор Руслан Кравченко. Мовляв, президент, як глава держави, виконує представницькі функції на найвищому рівні, тому не може фізично перебувати в в залі суду, також було відзначено, що в разі його прибуття через підвищені заходи безпеки можуть бути обмежені права та свободи громадян.
Адвокат Януковича Віталій Сердюк виступив із гнівною промовою зазначивши, що в такому разі допит Порошенка можна провести і в інший день, мовляв президент раніше дав слово приїхати до суду особисто.
“Це ганьба для Президента України не з’явитися і не дати свідчення особисто. Я звертаюся до прокурорів і прошу дати йому можливість виступити перед судом особисто, вислухати питання. Захист категорично протестує проти вашого клопотання!”, — ледь не кричав він.
Однак суд все ж дозволив провести допит у такій формі, запланувавши, що він триватиме півтори години, починаючи із 14:00. На коментар, що у адвокатів є понад 200 питань до Порошенка, суддя Владислав Дев’ятко зауважив, що дасть стороні захисту вдвічі більше часу, ніж прокурорам.
Також домовилися, що президент зможе робити паузи для відповіді на важливі дзвінки, зустріч із міністром закордонних справ Данії та представником США.
У перерві журналісти запитали адвоката Януковича, чи може екс-президент з`явитися до суду, якщо йому забезпечать такі ж заходи безпеки. “Оскільки наразі правоохоронною системою керують його політичні опоненти — він навіть живий не потрібен в суді, аби відповісти на запитання”, — відповів Сердюк.
Перед включенням Порошенка прокурори показали суду відео на якому він в кінці лютого 2014-го року приїхав до Криму, щоби зустрітися із головою Верховної Ради напівострова Володимиром Константиновим.
“Я спростовую виїзд сюди якихось людей, які хочуть здійснити громадянське протистояння. Це провокація і я є гарантом цього. Крим — це українська територія і тут діють українські закони. Кримчани — українці і наші брати, і ми маємо піклуватися про їх здоров’я та життя”, — розповів Порошенко, перебуваючи у аеропорту Сімферополя.
На наступному відео тоді ще народний депутат Порошенко намагається потрапити до кримського парламенту, однак невідомі особи влаштовують сутичку.
“Мир в Криму, спокій — це ключове завдання моєї місії”, — намагається вгамувати натовп політик, однак в нього летять яйця. Згодом силовики допомагають йому сісти в таксі та залишити місто.
Після перегляду доказів апарату суду таки вдалося налаштувати відеоконференцію із АП. Порошенко пообіцяв говорити тільки правду і заявив, що був особисто знайомий із колишнім президентом, додавши “що в нього були різні стосунки із Януковичем”.
Він розповів, що просив в.о. президента України Олександра Турчинова дозволу проводити переговори про стабілізацію ситуації в Криму від імені української влади. Отримавши таке доручення, і Порошенко вирушив до Сімферополя.
“Отримавши інформацію, що Сімферополь вже заблокований військами і людьми в цивільному, були труднощі, я прийняв рішення, що поїздка повинна відбутися. Прибув, побачив людей, які вже оточили аеропорт”, — згадав президент.
За його спогадами, зустрічі із владою Криму так і не відбулося. Отже його місія на півострові провалилася. Також він переконаний, що його життю загрожувала небезпека.
“Я особисто бачив військовослужбовців в зеленій формі. Це були військовослужбовці РФ, як із Чорноморського флоту, так і ті, які були перекинуті в ці дні з Росії на територію України без згоди України, що може трактуватися як агресія і анексія”, — заявив Порошенко.
Далі він згадав, як на нього був здійснений замах під час відвідин Луганської області. “Під час мого перебування в Луганську в квітні, я вирішив відвідати державний кордон України, Ізварине. Мій автомобіль, за повідомленням мого помічника, був обстріляний”, – розповів президент.
Порошенко також повідомив, що невідомі намагалися заблокувати проведення його зустрічі з викладачами в Луганську, а “російські найманці” намагалися зірвати зустріч з місцевими жителями.
“Відчувалося, що їх дії скоординовані. Обстановка була напруженою і дуже добре координувалися, на мою думку, спецслужбами Російської Федерації”, — зазначив він.
Далі адвокати почали ставити питання на кшталт, чому Порошенко не прибув до суду, коли президент втрачає свої повноваження та за яких підстав слід вважати, що він “самоусунувся” від виконання своїх обов`язків.
Після запитання, чому Верховна Рада не прийняла постанову про самоусунення Порошенка під час його тижневої відпустки на Мальдівах, суддя Владислав Дев’ятко достроково припинив допит свідка. За його словами, захист ставив надто багато питань не по суті справи, ігноруючи зауваження суду.
Наступне засідання у цій справі відбудеться 22 лютого, о 10 годині. Захисники Януковича хочуть клопотати про повторний допит президента Порошенка, оскільки вважають, що суд не завершив брати у нього свідчення. Натомість прокурори заявили, що закінчили допитувати своїх свідків.
Якщо підвести риску під сьогоднішнім засіданням, то нічого нового президент у своєму виступі суду не повідомив. Однак заробив стійку асоціацію із тим фактом, що в ході даного процесу тільки дві людини давали свідчення через відеозв’язок — він та його попередник.
Не зрозуміло, хто саме був автором ідеї не пустити Петром Порошенка до суду, однак те, що відбувалося під судом та під час самого засідання, можна вважати одним із найбільш невдалих кейсів для піару. Зважаючи ще й на той факт, що шанс зробити йому образ антагоніста екс-президента, граючи на контрастах, таки був.
Метки: INSIDER, Владислав Красінський
Комментарии читателей статьи "Порох треба тримати сухим: як допит президента перетворили в пошук грудей"
- Оставьте первый комментарий - автор старался
Добавить комментарий
Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.