“Посилення протестних настроїв в українському суспільстві”

 

Центр соціальних досліджень “СОФІЯ” з 5 по 13 жовтня 2017 року провів опитування населення у всіх адміністративних областях України. У Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України. У Криму опитування не проводилося.

Всього було опитано 2005 респондентів віком від 18 років і старше. Вибірка опитування репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Метод опитування – індивідуальне інтерв’ю (“віч-на-віч”) за місцем проживання респондента (на дому). Статистична похибка не перевищує 2,2%.

 

Жовтень 2017 р.

 

Основні результати опитування

(повні формулювання питань та одномірні розподіли відповідей на питання див. у кінці  прес-релізу)

Посилення протестних настроїв

 

У жовтні відбулося посилення протестних настроїв, зумовлене сезонними економічними факторами, а також ухваленням владою низки непопулярних рішень. Оцінки діяльності керівників держави помітно погіршились.

Переважна більшість (79,0%) опитаних тою чи іншою мірою не схвалює роботу Петра Порошенка на посаді Президента України. У вересні цей показник складав 74,6%, тобто частка негативних оцінок значимо зросла. Одночасно скоротилася питома вага респондентів, які “повністю схвалюють” або “скоріше схвалюють”  роботу Порошенка: з 21,5% респондентів у вересні до 13,2% у жовтні. Причому “повністю схвалюють” діяльність Президента лише 1,6% опитаних. (Не визначилися з відповіддю – 7,8% респондентів).

Оцінка діяльності Прем’єр-міністра також погіршилась. Роботу Володимира Гройсмана “категорично не схвалює” або “скоріше не схвалює” 77,0% опитаних (у вересні – 74,2%). Причому половина (49,3%) респондентів “категорично не схвалює” роботу глави уряду. Частка позитивних оцінок скоротилася з 20,8% у вересні до 14,8% у жовтні. (Не визначилися з відповіддю – 8,2% опитаних).

Роботу Голови Верховної Ради Андрія Парубія “категорично не схвалює” або “скоріше не схвалює” 78,2% опитаних (у вересні – 74,2%). Причому “категорично не схвалює” роботу спікера – 51,5% респондентів.

 

Катастрофа у Калинівці 

 

Нищівного удару по репутації влади завдала катастрофа у Калинівці. У масовій свідомості домінує точка зору, що причинами катастрофи стали злочинні дії посадових осіб або їхня безвідповідальність. Найчастіше висловлюється думка, що катастрофу спричинив умисний підпал, прагнення посадових осіб приховати певні порушення (вказали 37,4% опитаних). Багато респондентів (30,9%) поділяє точку зору, що пожежа виникла унаслідок недбалості відповідальних осіб і порушення правил зберігання боєприпасів. Тільки 17,5% опитаних вважають, що причиною пожежі на збройних складах стала диверсія, організована військовим противником. (Особливу думку висловили 1,8% респондентів, не визначилися з відповіддю – 12,4%).

Українські громадяни вкрай критично оцінюють те, якою мірою влада забезпечує безпеку населення та попередження надзвичайних ситуацій. Лише 4,6% опитаних вважають, що влада робить достатньо для забезпечення безпеки населення. Переважна більшість респондентів (90,4%) дотримуються думки, що влада або нічого не робить, або робить недостатньо для забезпечення безпеки громадян. (Не визначилися з відповіддю – 5,0% опитаних).

 

На часі – люстрація теперішньої влади 

 

Сьогодні чимало громадян вважає, що політиків, які прийшли до влади у 2014 році слід піддати люстрації – відсторонити від керівної посади або заборонити надалі обіймати відповідальні посади в органах влади. Під час опитування респондентам запропонували вказати, кого із теперішніх або нещодавніх керівників, на їхню думку, слід піддати люстрації. (Респонденти мали обрати з переліку політиків три варіанти). Найчастіше називали таких осіб:

Валерія Гонтарева (вказали 37,8% опитаних);

Петро Порошенко (36,4%);

Арсен Аваков (35,0%);

Арсеній Яценюк (29,8%).

 

Електоральні орієнтації

Криза довіри до влади породжує в суспільстві запит на її оновлення. Сьогодні більшість громадян підтримує ідею проведення позачергових парламентських та президентських виборів. Серед опитаних 55,8% позитивно ставиться до пропозиції розпустити нинішню Верховну Раду і провести позачергові парламентські вибори. Не підтримує цю ідею – 37,4% респондентів (не визначилися з відповіддю – 6,8%).

Також більше половини респондентів (53,1%) підтримують пропозицію провести позачергові президентські вибори. Проти – 38,8% опитаних, не визначилися з відповіддю – 8,1%.

Переважна більшість українських громадян демонструє готовність брати участь у голосуванні, у разі проведення парламентських виборів. Зокрема, 40,2% респондентів вказали, що “обов’язково будуть голосувати”. Крім того, 30,8% опитаних зазначили, що “точно не впевнені, але скоріше будуть голосувати”.

Якби на момент опитування відбувалися парламентські вибори (голосування за партійними списками), то найкращі шанси подолати 5-відсотковий бар’єр мали б  ВО “Батьківщина”, “Опозиційний блок”, Блок Петра Порошенка “Солідарність”, Об’єднання “Самопоміч”, Радикальна партія Олега Ляшка, Партія “За Життя”, партія “Громадянська позиція”, а також ВО “Свобода”.

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

 

за “Батьківщину” – 12,3% респондентів,

за “Опозиційний блок” – 10,9%,

за БПП “Солідарність” – 9,1%,

за “Самопоміч” – 5,8%,

за Радикальну партію Олега Ляшка – 5,1%,

за Партію “За Життя” – 4,9%,

за партію “Громадянська позиція” – 4,8%,

за партію “Свобода” – 4,2%.

 

Інші партії мають менше 2,0% прихильників (у кожному окремому випадку). Зокрема, доволі низьким залишається рівень підтримки партії “Рух нових сил”, яку очолює Міхеіл Саакашвілі. На момент опитування за цю партію планували проголосувати 1,9% респондентів (серед тих, хто братиме участь у виборах). Не знаходить відчутної підтримки партійний проект Надії Савченко. За “Громадсько-політичну платформу Н.Савченко” збираються проголосувати 0,5% опитаних.

Погіршення оцінки роботи керівництва країни і посилення протестних настроїв негативно позначилося на ставленні до всіх провладних партій. Зокрема, якщо у вересні за БПП “Солідарність” мали намір проголосувати 10,5% опитаних, то у жовтні помітно менше – 9,1% (серед респондентів, які братимуть участь у виборах).

Якби на момент опитування відбувалися президентські вибори, то найкращі шанси вийти до другого туру мали б Юлія Тимошенко, Петро Порошенко та Юрій Бойко.

 

Серед респондентів, які братимуть участь у виборах, мають намір проголосувати…

за Ю.Тимошенко – 12,9%,

за П.Порошенка – 9,9%,

за Ю.Бойка – 9,5%.

 

Рівень електоральної підтримки інших кандидатів складає менше 7,0% в кожному окремому випадку.

 

Показник підтримки П.Порошенка значимо зменшився: з 12,8% у вересні до 9,9% у жовтні (серед респондентів, які братимуть участь у виборах).

 

Одномірні розподіли відповідей на питання, %

Як Ви оцінюєте роботу…

Повністю схвалюю Скоріше схвалюю Скоріше      не схвалюю Зовсім не схвалюю Важко відповісти
Петра Порошенка на посаді Президента України 1,6 11,6 32,7 46,3 7,8
Володимира Гройсмана на посаді Прем’єр-міністра України 1,5 13,3 27,7 49,3 8,2
Андрія Парубія на посаді Голови Верховної Ради 1,3 10,1 26,7 51,5 10,4

Як Ви вважаєте, чи достатньо влада робить для забезпечення безпекинаселення і запобігання надзвичайних ситуацій?

Влада робить достатньо для забезпечення безпеки населення 4,6
Влада робить недостатньо для забезпечення безпеки населення 44,1
Влада практично нічого не робить для забезпечення безпеки населення 46,3
Важко відповісти 5,0

Що, на Вашу думку, стало причиною катастрофи у Калинівці? Маються на увазі пожежа і вибухи боєприпасів на збройових складах.

Порушення правил і умов зберігання боєприпасів, недбалість відповідальних осіб 30,9
Навмисний підпал, прагнення посадових осіб приховати порушення 37,4
Диверсія, організована військовим супротивником 17,5
Інше 1,8
Важко відповісти 12,4

Дехто вважає, що політиків, які прийшли до влади у 2014 році слід піддати люстрації – відсторонити від керівної посади, якщо вони її обіймають, а такожзаборонити надалі обіймати відповідальні посади в органах влади. Кого із зазначених політиків, на Вашу думку, слід піддати люстрації насамперед? Можете вказати три варіанти відповіді!

Валерія Гонтарева 37,8
Петро Порошенко 36,4
Арсен Аваков 35,0
Арсеній Яценюк 29,8
Володимир Гройсман 14,9
Олександр Турчинов 12,0
Юрій Луценко 11,6
Міхеіл Саакашвілі 7,7
Степан Полторак 5,2
Андрій Парубій 5,1
Віталій Кличко 2,4
Інший політик 3,9
Жодного із вказаних політиків 1,1
Важко відповісти 12,9

Деякі політики пропонують розпустити нинішню Верховну Раду і провестипозачергові парламентські вибори. Як Ви ставитеся до цієї пропозиції?

Підтримую 55,8
Не підтримую 37,4
Важко відповісти 6,8

Деякі політики пропонують провести позачергові президентські вибори. Як Ви ставитеся до цієї пропозиції?

Підтримую 53,1
Не підтримую 38,8
Важко відповісти 8,1

Якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчої неділі, чи брали б Ви участь у голосуванні?

Обов’язково буду голосувати 40,2
Точно не впевнений, але скоріше за все буду голосувати 30,8
Точно не впевнений, але скоріше за все не буду голосувати 7,5
Не голосуватиму 16,6
Важко відповісти 4,9

Якби вибори до Верховної Ради відбулися найближчої неділі, а в бюлетень для голосування були внесені зазначені партії, за яку партію Ви проголосували б? Вкажіть один варіант відповіді!

Серед тих, хто “обов’язково буде голосувати” або “скоріше буде голосувати”
ВО  “Батьківщина” 12,3
Партія “Опозиційний блок” 10,9
Блок Петра Порошенка “Солідарність” 9,1
Об’єднання  “Самопоміч” 5,8
Радикальна партія Олега Ляшка 5,1
Партія “За Життя” 4,9
Партія “Громадянська позиція” 4,8
ВО  “Свобода” 4,2
Партія “Рух нових сил” 1,9
Партія “УКРОП” 1,1
“Державницька ініціатива Яроша (ДІЯ)” 1,0
Партія “Народний Контроль” 0,8
Аграрна партія України 0,8
“Ліва Опозиція” у складі КПУ і ПСПУ 0,7
Партія “УДАР Віталія Кличка” 0,7
Соціал-демократична партія С.Капліна 0,7
Партія “Народний фронт” 0,6
Партія “Правий сектор” 0,6
Партія “Відродження” 0,6
“Громадсько-політична платформа Н.Савченко” 0,5
Партія “ОСНОВА” 0,4
Партія “Демократичний Альянс” 0,3
Партія “Наш край” 0,3
“Національний корпус” 0,2
“Український вибір” 0,2
“Союз лівих сил” 0,1
Партія “Соціалісти” 0,1
Інша партія 6,0
Проголосую проти всіх 8,5
Важко відповісти 16,8

Якби найближчої неділі відбувалися президентські вибори, а до бюлетеня були включені зазначені кандидати, за кого Ви проголосували б? Вкажіть один варіант відповіді!

Серед тих, хто “обов’язково буде голосувати” або “скоріше буде голосувати”
Юлія Тимошенко 12,9
Петро Порошенко 9,9
Юрій Бойко 9,5
Анатолій Гриценко 6,3
Олег Ляшко 5,3
Вадим Рабінович 5,2
Андрій Садовий 4,9
Святослав Вакарчук 2,7
Олег Тягнибок 2,4
Дмитро Ярош 1,7
Володимир Гройсман 1,6
Міхеіл Саакашвілі 1,4
Віталій Кличко 1,0
Петро Симоненко 0,7
Арсеній Яценюк 0,6
Надія Савченко 0,6
Інший кандидат 9,9
Не підтримаю жодного кандидата              (проголосую проти всіх) 9,5
Важко відповісти 13,9

0 оценок, среднее: 0,00 из 50 оценок, среднее: 0,00 из 50 оценок, среднее: 0,00 из 50 оценок, среднее: 0,00 из 50 оценок, среднее: 0,00 из 5 (0 оценок, среднее: 0,00 из 5)
Для того чтобы оценить запись, вы должны быть зарегистрированным пользователем сайта.
Загрузка...

Комментарии читателей статьи "“Посилення протестних настроїв в українському суспільстві”"

  • Оставьте первый комментарий - автор старался

Добавить комментарий